Yalancı Doğum

Yalancı Doğum
Gebelik haftaları ilerledikçe özellikle 8. aydan sonra anne adaylarını ‘aldatan’ gerçek doğum ağrılarıyla bazen karışabilen yalancı doğum ağrıları (Braxton Hicks kasılmaları) sıklaşır. Bu kasılmalar aslında çok erken gebelik haftalarında başlamakla beraber gebeliğin başında çok seyrek ve ağrısız olduğu için çoğu zaman  fark edilmeyen kasılmalardır. Gebelik haftaları ilerledikçe bu kasılmalar daha düzenli, daha sık ve daha uzun süreli olabilir; hatta anne adayı doğumun başladığını bile zannedebilir. Ancak gerçek doğum ağrıları başladıktan sonra sıklığı süresi ve şiddeti giderek artar ve rahim ağzında da ilerleyen açılma oluşturarak bebeğin doğumunu sağlar. Bu yazımdaki amacım hastalarımızın ne zaman kadın doğum uzmanına başvurmalarına dikkat çekerek gereksiz endişe ve korkuları azaltmaktır.
Tabiî ki bir önemli not olarak tüm gebe kadınlar yalancı doğum ağrısı çekmeyebilir; gerçek doğum ağrıları birden başlayarak sıklığı, şiddeti ve süresi uzayarak normal doğumu oluşturabilir.
Braxton Hicks kasılmaları nedir?
Braxton Hicks kasılmaları gebeliğin 6. haftasından itibaren başlayan ancak erken haftalarda çoğu zaman fark edilmeyen kasılmalardır.  Bu kasılmalar ilk kez 1872 yılında ingiliz doktor John Braxton Hicks tarafından tarif edildiği için onun ismiyle anılır. 
Gebelik ilerledikçe bu kasılmalar daha fazla fark edilse de gebeliğin son ayına kadar  seyrek, zararsız, düzensiz ve ağrısız kasılmalar olarak kalır. Ancak bazı hastalarda bu kasılmaları erken doğum tehtidinden ayırtetmek bazen bizim için bile zor olabilmektedir.

Yalancı doğum ağrıları gerçek doğum ağrılarından nasıl ayırtedilebilir?
Gerçek doğumun erken safhalarında bazen biz kadın doğum uzmanları için de yalancı doğumdan ayırtetmek ilk bakışta zor olabilir. Ancak gebenin takibi ve rahim ağzında açıklığın ilerlemesiyle doğumun başlayıp başlamadığını söylemek mümkün olmaktadır.

Eğer gebeliğiniz 37. gebelik haftasından büyükse :

• Yalancı doğum ağrıları biranda gelir, düzensiz aralıklarla olur , kasılma süresi ve şiddeti değişkendir. Gerçek doğum ağrıları ise başta düzensiz olsa bile ilerleyen zamanda düzene girerek şiddeti,süresi ve sıklığı artmaya başlar
• Yalancı doğum ağrıları genellikle sadece kasık bölgesinde olurken gerçek doğum ağrıları belden başlayarak tüm karna ve kasık bölgesine vuran ağrılardır
• Yalancı doğum ağrıları kendiliğinden veya pozisyonunuzu değiştirerek, istirahat ederek , yağtığınız aktivitye son vererek durabilir. Ancak gerçek doğum başladıktan sonra ne yaparsanız yapın ağrılar artarak devam eder.
Gebeliğiniz küçükse kasılmalar başladığında ne yapmalısınız?
Eğer gebelik 37. haftadan küçüksekendi kendinizin doktoru olmaya çalışarak çok değerli zamanı kaybetmayin. Doğumun başladığına ait bulgular varsa kasılmalarınız oluyorsa mutlaka doktorunuzu arayın. Erken doğum olup olmadığını bırakın kendi doktorunuz saptasın. 

Eğer Braxton Hicks kasılmaları sizi çok rahatsız ediyorsa ne yapmalısınız?

• Pozisyonunuzu veya yaptığınız işi değiştirin. Bazen yürümek sizi rahatlatabilir. Bazen de istirahat etmek kasılmaların durmasını sağlar.
• Vucudunuzu rahatlatan ılık bir banyo sizi rahatlatabilir.
• Bu kasılmaları susuz kalmanız başlatabilir bu nedenle bol bol su içmeniz ağrılarınızı azaltır.
• Rahatlatıcı gebelikte yapılmasını önerdiğimiz egzersizler ve derin nefes alma teknikleri rahatsızlığınızı azaltır.
Ne zaman doktorunuzu aramalısınız?
37 gebelik haftasından önce düzenli, sıklığı , şiddeti artan ve ağrı hissettiğiniz kasılmalar olursa veya doğumun başladığını belirten aşağıdaki bulgular varsa mutlaka doktorunuzu arayın veya hastaneye başvurun
• Karın ağrısı, adet sancısına benzer ağrı veya 1 saatte 4 veya daha fazla kasılma varsa (ağrısız bile olsa)

• Vaginal kanama veya lekelenme
• Vaginal akıntının miktarında veya karakterinde değişme olmuşsa (özellikle halk arasında nişan denilen kanlı sümüksü bir akıntı oluyorsa veya berrak sulu akıntı başlamışsa)
• Vaginaya doğru baskı hissi varsa (bebek geliyormuş gibi)

• Bel ağrısı varsa

Eğer 37. gebelik haftasından büyük bir gebeliğiniz varsa yani doğumu zaten bekliyorsanız , doktorunuzu aksini söylememişse ve bebek hareketleri iyiyse ağrılarınız sıklaşınca hastaneye başvurabilirsiniz. Ağrılarınız 10-15 dakikada bir geliyor ve en az 30 saniye sürüyorsa, suyunuz gelmişse veya kanama olmuşsa mutlaka hemen hastaneye başvurmanız gerekir.