Menopoz Şikayetleri ve Tanı

Menopoz adetlerin kalıcı olarak kesilmesidir. Ortalama görülme yaşı 50’dir. Menopoz döneminde vücudun farklı bölümlerinden köken olan çok sayıda şikayet görülebilmektedir. Bu şikayetlerin temelinde menopozla birlikte görülen östrojen hormonun seviyesindeki azalmadır. Bu hormon kadınlık özelliklerini veren önemli bir hormondur. Bunun yanında çeşitli organ sistemlerinin çalışması üzerindede etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerinin ortadan kalkması bahsedeceğimiz şikayetlere sebebiyet vermektedir.

Adet görmeme: Menopozun en belirgin özelliği adetlerin kesilmesidir. Adetten kesilme yumurtalıkların fonksiyonlarını yitirdiklerinin bir  göstergesidir. Menopozu gecikterecek bir tedavi yoktur. Bazı kadınlar menopoza girdikten sonra ilaçlarla adet görmek istemektedirler. Bu sayede menopoza girmediklerini kabul ederler bu yanlış bir düşüncedir  ilaçlar menopoza girme yaşını geciktirmemektedir.

Sıcak basmaları: Menopozun klasik semptomlarından biri sıcak basmasıdır.Sıcak basması şikayeti kişiler arasında farklılık göstermekle birlikte tekrarlayan geçici kızarma, terleme ve sıcaklı hissi ile karakterizedir. Genelde 1-3 dakika sürmektedir. Günde 5-10 defa tekrarlar. Sıcak basmaları menopozdaki kadınların %50 sinde görülmektedir. Bu kadınların %25 i ciddi ve sık tekrarlayan sıcak basmalarından şikayetçidir. Sıcak basmaları gece uykusu döneminde olduğunda gece terlemesi şeklindede ifade edilmektedir. Gece terlemeleri uyku düzeninin bozulmasına bağlı olarak kadında huzursuzluk ve sinirliliğe yol açabilmektedir. Hehangi bir ilaç tedavisi uygulanmaması durumunda hafif sıcak basmaları vakalarının 3-5 yıl içinde azalarak gerileyeceği bilinmektedir.

Uyku bozuklukları: Menopozda östrojen hormonundaki azalmayla birlikte uyku düzeninde değişikler görülebilmektedir. Uyku hali, hafıza problemleri ve dalgınlık görülebileceği gibi  gece terlemesi sonucunda ciddi uyku problemleri görülebilmektedir.

Vajina ve idrar yollarındaki değişiklikler: Menopozla birlikte azalan östrojen hormonu etkisiyle, hastaların  üç te birinde 4-5 yıl içerisinde vajina  ve idrar yollarında zayıflama görülür. Vajina dokusundaki bu yaşlanma; kuruluk ,cinsel ilişkide ağrı ve tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar ile kendini belli eder. İdrar yollarındaki yaşlanma idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma ve idrar kaçırma problemlerine yol açabilmektedir.

Hafıza ve dikkat eksikliği: Menopozdaki kadınlarda kısa süreli hafıza kaybı ve konsantrasyon bozukluğu görülebilmektedir. Bu durumunda östrojen hormonundaki azalmayla ilişkisi olduğu bilinmektedir. Bunun yanında uyku düzenindeki bozulma da bu şikayetlere neden olabilmektedir.

Kalb hastalıkları: Kalb damar hastalıkları  50 yaşın üzerindeki kadınlarda en önde gelen ölüm sebeplerinden biridir.Menopoz öncesi dönemde kalp damar hastalığından ölüm riski erkeklere oranla kadınlarda 3 kat daha az iken, menopoz ile birlikte bu risk belirgin derecede artmaktadır. Kadınları kalp hastalıklarından koruyan östrojen hormonudur.Yukarıda belirttiğimiz durumlardan farklı olarak kalp damar hastalıklarının başka risk faktörleri vardır. Genetik eğilim, yaş, yaşam şekli, stres ,beslenme alışkalıkları hastalığın ortaya çıkmasında önemlidirler. Yine bir farkta kalp damar hastalıkları belirgin bir şikayet yaratmadanda sessiz şekilde seyredebilirler bu sebeple belirli aralıklarla check up yaptırmak faydalı olacaktır.