Gebelik Ve Solaryum Hakkında Merak Edilenler

Ozon tabakasındaki delik sonrasında güneş ışınlarına direkt maruziyetimiz artmıştır. Bunun sonucu olarakta cilt kanseri sıklığındada belirgin artma görülmektedir. Ultraviyole ışınların cilt üzerindeki olumsuz etkileri yıllardır bilinmektedir. Uzun süre maruz kalınması sadece cilt kanserleriyle ilişkili değildir aynı zamanda cilt yaşlanmasınıda hızlandırmaktadır. Bu sebeple korumasız uzun süre güneş ışığına maruz kalmanın savunulacak bir yönü yoktur.
Ülkemizdede son on yıl içerisinde belirgin düzeyde yaygınlaşan solaryum salonları süregelen tartışmalarıda beraberinde getirmiştir. Ultraviyole ışınların yakın mesafeden direkt alındığı solaryum gebelik üzerinde zararlımıdır?. Bu sorunun cevabı sadece gebelik için değil tüm insanlar için evet olmalıdır. Uzun süreli uygulamalarda yukarıda belirttiğimiz problemlerle karşılaşma ihtimali vardır. Gebelik döneminde ciltte duyarlılaşma ve renginde koyulaşma hormon salgılarına bağlı olarak görülebilmektedir. Bu durumlarda solaryum bu koyulaşmayı arttırarak istenmeyen lekelerin oluşmasına yol açabilir. Bunun dışında gebelik ve solaryum ile ilgili net veriler olmamakla birlikte ultraviyole ve ısı artışı gebeliğin erken döneminde gelişen fetusa zarar verebilir. Ultraviyolenin bir etkiside fetusun sinir sistemi gelişiminde önemli olan folik asiti parçalayarak etkisiz hale getirmesidir. Bu yüzden biz klıniğimizde solaryumu tavsiye etmemekteyiz.
Gerekli sıvı alımı, koruma faktörlü güneş kremi kullanarak kısa süreli ve kontrollü güneşlenmenin zararı bildirilmemiştir.