RAHİM İÇİ ARAÇLAR( SPİRAL)

RAHİM İÇİ ARAÇLAR( SPİRAL)

Rahim içi araçlar çok uzun yıllar süresince kullanımdadırlar. İlk kulanıma başladığı yıllardan günümüze kadar değişime uğramış ve çok farklı tipleri piyasaya sürülmüştür. Genel amaç  gebelik oluşumunu engellemek olsada  farklı amaçlar için üretimilmiş tipleride mevcuttur.
 
Rahim içi araçlar gebelik oluşumunu etkin ve güvenli bir biçimde engellerler. Bunu rahim zarında yarattıkları yabancı cisim etkisiyle sağlarlar. Bu yabancı cisim tüplerde sperm tarafından döllenmiş yumurtanın rahim zarı içinde tutunmasını bozarak etki eder. Döl yatağında tutunamayan  döllenmiş yumurta adet döneminde atılmaktadır.

Rahim içi araçlar jinekolog yada bu konu ile ilgili eğitim sertifikası almış sağlık çalışanları tarafından takılmaktadır. Rahim içi araç takılacak kişinin öncesinde jinekolojik muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Smear alınmalı mevcut olan infeksiyonlar tedavi edilmelidir. Spiral genellikle adet döneminde takılır. Bu uygulamanın iki amacı vardır . Adet döneminde rahim ağzı bir miktar açılır ve spiral takılması kolaylaşır. Adet kanaması aynı zamanda kadının gebe olmadığının  göstergesidir.Jinekolojik muayane pozisyonunda temiz koşullarda spiral rahime yerleştirilir. Bir ay sonra spiralin muayene ile yerinde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Spiralin yerinde olup olmadığının kontrolü kişinin kendisi tarafındanda yapılabilir. Spiralin ucundaki ip  haznede elle hissedilebilir. Sonrasında yıllık kontroller önerilir.

Spiralin avantajları; gebeliği önlemede yüksek derecede etkilidir,uygulandıktan hemen sonra koruma başlar,çıkarıldığında hemen gebe kalınabilir, uzun süre koruyucudur. Elbette bu yöntemin dezvantajlarıda vardır. Takıldıktan sonra adet kanması miktarı %30- 40 artabilir, genital enfeksiyon riski minimal artar, ilk birkaç ay ağrılı adet görülebilir.

Kimlere önerilmez?; Sık sık genital enfeksiyon geçirenlere,vajinal kanaması olanlara, genital kanser şüphesi olanlara,bağışıklık sistemi bozuk olanlara