Gebeliğin 28. Haftası

Gebeliğin son 3 aylık dönemi geçtiğimiz haftalara göre daha sıkıntılı geçmektedir. Bu duruma doğumun yaklaşmasıyla ortaya çıkan korku ve endişede eklenmektedir. Büyüyen rahimin etkisiyle bacaklarda ödem , ağrı, varisler, çatlaklar, basur ve kabızlık şikayetleri tekrar ortaya çıkmaktadır. Daha önce bahsedilen kısa önerilerle bu şikayetleri rahatlatabilirsiniz.

Bu dönemde gebe, karnında düzensiz aralıklarla gelen kasılma ve toplanmalar hissetmektedir. Gebelere endişe veren bu ağrısız kasılmalara Braxton- Hicks kontraksiyonları adı verilmektedir. Bu kasılmalar doğuma hazırlanan rahime özel kasılmalardır ve erken doğumla ilişkisi yoktur. Doğa size ağrı çektirmeden, rahiminizi doğuma yavaş yavaş hazırlamaktadır. Belli aralıklarla, gün içinde gelen bu kasılmalar rahatsız edici boyutlarda ise jinekoloğunuzun değerlendirmesi yerinde olacaktır.

Bebeğiniz gelişimine devam ediyor, elbetteki ilk haftalardaki kadar hızlı değil, saçları uzuyor ve kaşları ince bir çizgi halinde. Kirpikler yavaş yavaş oluşmaya başladı. Cildi kalınlaşıyor ve cilt altı yağ dokusu artıyor. Bebeğiniz uyku ve uyanıklık dönemleri yaşamaktadır. Ortalama 40 dakika olan uyuma periyotları zaman zaman 90 dakikaya çıkabilir. Gebeliğin bu haftasında kan uyuşmazlığı olan gebeler için kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmaktadır. Geçen her hafta ile bebeğiniz dış dünyada yaşama olasılığının arttırmaktadır.